Listopad 2005

Česká prvenství - Josef Bican králem fotbalových střelců

30. listopadu 2005 v 2:40 | aDa |  CZECH PRIDE
Přezdívali ho Pepi. Fotbalový kouzelník, jeden z nejlepších světových hráčů 30. a 40. let. Josef Bican (25.09.1913 - 12.12.2001) zůstává nejlepším střelcem historie světového fotbalu.
Bican v období před druhou světovou válkou a po ní reprezentoval nejprve Rakousko a poté Československo, v nejvyšší domácí soutěži nastřílel především v dresu Slavie Praha 447 ligových gólů. V roce 1997 vyhlásila Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků Bicana spolu s brazilským fenoménem Pelém a Seelerem z Německa nejlepším fotbalovým střelcem dvacátého století.

Výrobci autodílů na Vysočině letos zaměstnali již 1900 lidí

27. listopadu 2005 v 0:04 | aDa |  city JIHLAVA
Jenom kdyby to vydrželo...
Výrobci autodílů na Vysočině již letos vytvořili kolem 1900 nových pracovních míst. Největší počet zaměstnanců, kolem 900, nastoupil do jihlavské společnosti Bosch Diesel. Následuje ji humpolecká Valeo a Futaba v Havlíčkově Brodě.
Díky dobře placené práci je v Jihlavě zájem o byty i rodinné domy. Z loňských 1580 nových bytů v pěti okresech kraje jich na Jihlavsku vzniklo 40 procent. Nájemné i ceny nemovitostí jsou ale proti jiným regionům poměrně vysoké. Byty staví soukromé firmy; do 30 budou investovat i Španělé. Na vybudování 18 bytů pro firmu Bosch se podílí také město.
Kvůli zajištění dalšího rozvoje společnosti se chystají stavby silnic, které zlepší spojení průmyslové zóny s dálnicí D1. Město již zahájilo práce za 170 milionů korun; z toho skoro 100 milionů mu na ně přispěje stát. Stejně vysoké investice by měly následovat ze státní a krajské pokladny do roku 2009.

Rekordy - Potomci slavných osobností na největší autogramiádě

26. listopadu 2005 v 1:27 | aDa |  CZECH PRIDE
Sto padesát potomků nebo příbuzných slavných osobností se tento týden v Praze vystřídalo při rekordní sedmihodinové autogramiádě. V knihokupectví Luxor zastupovali desítky známých českých umělců, vědců, spisovatelů a dalších celebrit dávné i nedávné minulosti. Agentura Dobrý den na akci fungovala jako rozhodčí. Vše zapisovala, aby mohla vystavit příslušný certifikát o vytvoření rekordu. Maxi autogramiáda potomků slavných osobností se dostala do knihy českých rekordů. A ve světě nejsou žádné zprávy, že by se něco podobného uskutečnilo...

Přicházejí nové krásné ženy v kalendáři Pirelli pro rok 2006

25. listopadu 2005 v 1:26 | aDa |  About FOTO
Příznivci kvalitních fotografií a hezkých žen, přeste se... a hlavně, sáhněte do finančních rezerv, rozbijte prasátko či doma řekněte, že nějak nebylo na výplaty. Neboť v prosinci bude dražba jednoho kousku tohoto unikátního kalendáře,kolekce těch nejkrásnějších fotografií nádherných těl světových modelek, i u nás ... Sumy na dražbách za tento kalendář se v minulých letech vyšplhali na 83, 117 a 139 tisíc korun. Letos možná někdo pokoří hranici 150 tisíc. Kdo z vás to bude?

Česká slova ve světě - POLKA

21. listopadu 2005 v 20:52 | aDa |  CZECH PRIDE
Česká slova, která se dostala do světa
Polka

Tento český tanec je pojmenován podle jedné verze na počest polské revoluce 1830.
Český učenec Gracian Cernusak připomíná, že polka "byl pravděpodobně poslední tanec v dlouhé evoluci venkovských tanců do sociálního druhu tance. Tato transformace mohla být ovlivněna několika tanci cizího původu, kteréžto v české společnosti zdomácněli, zvláště ecossaise a krakowiak. Jméno 'polka', které bylo jinými chybně vysvětlováno jako rozdělovací české slovo 'půlka', což je charakteristická vlastnost tance, jeho krátké poloviční kroky - nebo jako původ od slova 'pole', je ve skutečnosti český termín pro 'polskou dívku'.

Česká prvenství - první kostka cukru na světě byla vyrobena v Dačicích

19. listopadu 2005 v 23:46 | aDa |  CZECH PRIDE
Sladký začátek - první kostka cukru na světě byla vyrobena v Dačicích

Kostka cukru - dnes je pro mnohé z nás každodenní součástí běžného života. Ale ne vždy tomu tak bylo. Napadlo by vás, že první kostka cukru byla kdysi vyrobena na území dnešní České republiky?

Koncem 20. let 19. století založili bratři Tomáš a František Grebnerovi nedaleko Dačic malý cukrovar. To už za sebou měli zkušenosti z francouzských nebo německých cukrovarů a ty mohli, s podporou majitele místního panství Karla Dahlberga, uplatnit. celý článek

Zobrazení a střetávání národů v jazyce

18. listopadu 2005 v 23:55 | aDa |  CZECH PRIDE
Všichni víme, že Skoti jsou škudlilové a že nejlepší milenci jsou Francouzi. Ale nejsou to jen zažité stereotypy?
Je však ješte jiný způsob, jak konzervovat zkratkovité představy o povaze příslušníků (cizích) národů, a tím je obraz národností v jazyce. V jazycích totiž mužeme nalézt přímo slova nebo slovní spojení, jež vyjadřují věcný význam pomocí odkazu k různým národům a etnikům.
Tak například:
mají doma Itálii - pro vyjádření ne příliš spořádané domácnosti v češtině
hulí jako fabrika - v češtině, zatím co v italštině se kouří jako Turek.
Také se stává, že ve stejné frázi často v různých jazycích vystupují různé národnosti.

Fotbal bude vládnout v červnu našim krajem, protože "odjíždíme, a vy?"

17. listopadu 2005 v 1:37 | aDa |  CZECH PRIDE
Mistrovství světa v Německu 2006 čeká, 16 let bylo dlouhých, ale dočkali jsme se a těšíme se...

Ať si kdo chce co chce říká, fotbal u nás prostě jede... a je to vidět, žebříček FIFA to dokazuje.
Od roku 2002, kdy jsme byli na patnáctém místě jsme si přeci jenom polepšili, v roce 2003 jsme postoupili na šestou pozici. Začátkem letošního roku se naše reprezentace vyhoupla na historické maximum - druhou příčku za neotřesitelné Brazilce a vystřídalo evropskou jedničku - Francii.
Dnes mají více bodů Brazilci a "Oranjes", mi jsme třetí. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál...

Česká slova ve světě - BOHÉM

16. listopadu 2005 v 1:04 | aDa |  CZECH PRIDE
Česká slova, která se dostala do světa - bohemika
Bohém
Začátky sahají do 15. století, kdy přicházejí Romové do Francie. Zde také vzniklo později dosti populární označení Bohém.
Bohémiens
byli totiž Francouzi nazváni Romové, neboť přicházeli z Čech, francouzsky la Bohême.
Mnohem později slovo zobecnělo jako pojmenování lidí neuznávajících konvence, žijících svobodně. Často je výraz spojován s umělci a jejich způsobem života. Termín bohém, označující společenskou avantgardu, která bourá rigidní konvence, získal postupně lichotivý přídech a jeho spojitost s Romy byla pozapomenuta (alespoň v našich zemích).

Pendolino: lepší než jste čekali.. no, to určitě!

15. listopadu 2005 v 16:57 | aDa |  KOLAaKONSKAsila
Pro příklad cesta Praha - Ostrava
buď se speciálním tarifem SC, nebo na běžné jízdenky - k nim si ale musíte koupit místenku za 200 Kč, ale je to zase nejrychlejší varianta a možná se tam potkáte i e svými oblíbenými politiky - SC je na úrovni letecké dopravy.
- základní jízdné 500 + 200 = 700,-

Kolik vyjde cesta dnes? Příklad pro cestu obyčejným rychlíkem
- základní jízdné 424 (+ 60) = 424 (485,- IC/EC).
Srovnejte:
Cesta luxusním autobusem (WC, klimatizace, film) z Prahy do Ostravy vyjde na 290 Kč, a to bez nějaké zákaznické karty.

Ty naše český holky...

14. listopadu 2005 v 19:56 | aDa |  CZECH PRIDE

Většinou, když nějakému cizinci řeknete, že jste z Česka, každý začne hned vychvalovat dvě věci: pivo a české holky. A stále se ukazuje, že všichni ti obdivovatelé našich nádherných Češek mají pravdu. To, že je na našich českých holkách něco zvláštně krásného, totiž dokazují i poslední záběry ze světových přehlídkových mol. Největší současnou hvězdou světového modelingu je jednoznačně dvacetiletá Karolína Kurková.
České topmodelky oslnily Paříž - za přítomnosti slavných českých topmodelek Evy Herzigové, Karoliny Kurkové a Hany Soukupové probíhaly v Paříži přehlídky nejvýznamnějších módních salonů na sezonu podzim-zima 2005/2006.
Které další české topmodelky k této trojici patří. Možná, že mi tam některá chybí, vybíral jsem opravdu jen ty TOP :o)
TOPMODELKY...

Armádní sportovci – olympijští vítězové - mezi jinými František Ventura

12. listopadu 2005 v 1:50 | aDa |  CZECH PRIDE
Pod olympijským ohněm

Velice zajímavý dokument představující všechny významné armádní sportovce - olympijští vítězové
(ve formátu PDF)
Jako první je zde uveden František Ventura, který získal zlatou medaily ve Velké ceně národů ve skoku s koněm Eliot na OH v roce 1928 organizované Amsterdamem.

Česká slova ve světě - ROBOT

12. listopadu 2005 v 1:49 | aDa |  CZECH PRIDE
Česká slova, která se dostala do světa -bohemika
Robot
Při vyslovení slova robot asi každého Čecha (který má zvládnutou aspoň povinnou četbu) zahřeje u srdce. Slovo robot totiž bylo vymyšleno v Čechách.
Výraz "robot" byl poprvé použit v roce 1920 ve hře nazvané R.U.R.čili Rossum's Universal Robots od Karla Čapka, i když mu s tím velice pomohl jeho bratr Josef.
A vlastně za jakých okolností bylo slovo robot vytvořeno, popisuje Karel Čapek následovně:

Opět o něco šťastnější, že jsu v této zaprděné zemi - ať žijí nepokoje ve Francii

11. listopadu 2005 v 2:54 | aDa |  aTOostatní
Posuďte sami.... jen aby to za chvíli nebylo i u nás...
Tisíce vypálených automobilů, desítky zraněných policistů a stovky zatčených mladých radikálů. Taková je bilance pouličních násilností, které už řadu dní sužují Francii. První jiskry nepokojů už přeskočily i do Belgie a Německa. "Výtržníci zničili autem tělocvičnu" hlásí jedna z nejnovějších zpráv o škodách v Paříži. Sídliště, na kterém nepokoje vypukly, je jedním z nejméně bezpečných. Bydlí zde především přistěhovalci. Většina z domů je zdevastovaných či neobydlených. Výtahy již několik let nefungují. Ve vyšších patrech často bydlí starší a postižení lidé.

Jaký tak používat vyhledávač či katalog?

9. listopadu 2005 v 23:47 | aDa |  aTOostatní
Tak si vyberte,
nejpoužívanější české vyhledávače a katalogy, samozřejmě vládne Google a mezi statistikami NaVrcholu...
Velice zajímavý je Dmoz.org - open directory project - největší, nejrozsáhlejší katalog odkazů které jsou spravovány více jak 65 000 editory ze světa a více jak 70 českými editory.
Výběr vyhledávačů a katalogů:

GWR - Nejdelší ženské nohy na světě, uhh - Yvetta Hlaváčová

9. listopadu 2005 v 23:32 | aDa |  CZECH PRIDE
Zdroj: Petr Škvrně
Ty naše český holky...
Podle Guinnessovy knihy rekordů nejdelší ženské nohy na světě má naše plavkyně Yvetta Hlaváčová: 126 centimetrů. Pro ukázku, v oblasti modelingu, kde by se zdálo, že bude tento rozměr vládnout, má nejdelší pár nohou německá modelka Nadja Auermann - "pouhých" 114 centimetrů.

Nejlepší atlet 20. století - Emil Zátopek

9. listopadu 2005 v 0:44 | aDa |  CZECH PRIDE
Pod olympijským ohněm
"Největší z našich olympioniků" Emil Zátopek (19. září 1922 Kopřivnice - 21. listopadu 2000 Praha) byl český atlet, čtyřnásobný olympijský vítěz ve vytrvalostním běhu, manžel atletky Dany Zátopkové. Zátopek byl prvním člověkem na světě, který uběhl 10 km pod 29 minut (28:54,2 - 1.června 1954 v Bruselu) a 20 km pod jednu hodinu (59:51,8 - 29. září 1951 ve Staré Boleslavi). Celkem vytvořil třináct světových rekordů na kilometrových a pět na mílových tratích.

GWR - Nejvíce zlatých v olympijské gymnastice žen - Věra Čáslavská

8. listopadu 2005 v 23:59 | aDa |  CZECH PRIDE
Česko a Češi v Guinessově knize rekordů
"Královna gymnastiky" Věra Čáslavská (nar. 3.5.1942) je nejúspěšnější českou (resp. československou) sportovkyní všech dob.
Získala nejvíce individuálních zlatých v gymnastica žen na OH - sedm, a nejen to...

Čím to, že vyhledávač Seznam.cz stále vládne?

8. listopadu 2005 v 0:26 | aDa |  aTOostatní
Ač vyhledávač nesoucí název Seznam.cz od jisté doby přímo...jak bych to řekl, nemusím, tak je stále a pořád nejpoužívanějším.
Nejen u mne od jisté doby skončil a to díky jeho neschopnosti něco vyhledat a především jejich dá se říci již kultovní "masotlačící" psíkovou reklamní kampaní.

Hummer H3 v úpravě zvládající 210kh/h

8. listopadu 2005 v 0:03 | aDa |  KOLAaKONSKAsila
GeigerCars.de - zachtělo se Vám upravený Hummer H3
Stejně jako pro většího sourozence H2, připravil německý GeigerCars.de posilující i estetický doping pro "malý" Hummer H3. S jeho pomocí dosahuje rychlosti až 210 km/h.Podle hesla něco za něco, musel upravený Hummer H3 také něco obětovat. Aby se ve vysokých rychlostech udržel na silnici, dostal sportovně naladěné odpružení, které jej připravilo o rovných 100 mm světlé výšky, v terénu velmi potřebné. Blíže zde, neleznete zde i nejrychlejší Hummer H2 na světě