Česká prvenství - Josef Bican králem fotbalových střelců

30. listopadu 2005 v 2:40 | aDa |  CZECH PRIDE
Přezdívali ho Pepi. Fotbalový kouzelník, jeden z nejlepších světových hráčů 30. a 40. let. Josef Bican (25.09.1913 - 12.12.2001) zůstává nejlepším střelcem historie světového fotbalu.
Bican v období před druhou světovou válkou a po ní reprezentoval nejprve Rakousko a poté Československo, v nejvyšší domácí soutěži nastřílel především v dresu Slavie Praha 447 ligových gólů. V roce 1997 vyhlásila Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků Bicana spolu s brazilským fenoménem Pelém a Seelerem z Německa nejlepším fotbalovým střelcem dvacátého století.

Do nejlepších Bicanových fotbalových let zasáhla koncem třicátých let německá okupace a válka. Nejlepší český útočník a střelec všech dob tak mohl sehrát pouhých čtrnáct zápasů za Československo. Po třech startech v roce 1938 za národní mužstvo musel Bican na další zápas československého týmu čekat až do jara 1946. Poslední čtrnáctý start absolvoval Bican v září 1949, tři týdny před šestatřicátými narozeninami. Přesto je jeho reprezentační střelecká bilance obdivuhodná: ve čtrnácti střetnutích dal dvanáct branek.
V nejvyšší československé soutěži vytvořil Bican řadu rekordů, jedenáckrát byl králem ligových střelců, naposled ještě v roce 195O v dresu Vítkovic. Nejvíc se však proslavil ve Slavii, za níž hrál po přestupu z vídeňské Admiry od léta 1937 do poloviny roku 1939.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama