Česká slova ve světě - ROBOT

12. listopadu 2005 v 1:49 | aDa |  CZECH PRIDE
Česká slova, která se dostala do světa -bohemika
Robot
Při vyslovení slova robot asi každého Čecha (který má zvládnutou aspoň povinnou četbu) zahřeje u srdce. Slovo robot totiž bylo vymyšleno v Čechách.
Výraz "robot" byl poprvé použit v roce 1920 ve hře nazvané R.U.R.čili Rossum's Universal Robots od Karla Čapka, i když mu s tím velice pomohl jeho bratr Josef.
A vlastně za jakých okolností bylo slovo robot vytvořeno, popisuje Karel Čapek následovně:

O SLOVĚ ROBOT
Zmínka prof. Chudoby o tom, jak se podle svědectví Oxfordského slovníku ujalo slovo robot a jeho odvozeniny v angličtině, mne upomíná na starý dluh. To slovo totiž nevymyslel autor hry RUR, nýbrž toliko je uvedl v život. Bylo to tak: v jedné nestřežené chvíli napadla řečeného autora látka na tu hru. I běžel s tím zatepla na svého bratra Josefa, malíře, který zrovna stál u štafle a maloval po plátně, až to šustělo.
"Ty, Josef," začal autor, "já bych měl myšlenku na hru."
"Jakou," bručel malíř (opravdu bručel, neboť držel přitom v ústech štětec).
Autor mu to řekl tak stručně, jak to šlo.
"Tak to napiš," děl malíř, aniž vyndal štětec z úst a přestal natírat plátno. Bylo to až urážlivě lhostejné.
"Ale já nevím," řekl autor, "jak mám ty umělé dělníky nazvat. Řekl bych jim laboři, ale připadá mně to nějak papírové."
"Tak jim řekni roboti," mumlal malíř se štětcem v ústech a maloval dál. A bylo to. Tim způsobem se tedy zrodilo slovo robot; budiž tímto přiřčeno svému skutečnému původci.

Karel Čapek, Lidové noviny, 24.12.1933
Slovo robot vymyslel podle slova robota, což je jeden z typů feudální pozemkové renty: bezplatná práce poddaných pro vrchnost...
Základní pravidla robotiky

Tato pravidla sestavil už v roce 1942 Isaac Asimov - zase literát - v povídce Já, robot. Podle těchto pravidel by se měl každý robot řídit.
1. Robot nesmí škodit životu a zdraví lidí svou činností nebo nečinností.
2. Robot se musí podřídit každému příkazu člověka s výjimkou těch, které by vedly k porušení pravidla číslo 1.
3. Robot se musí bránit každému ohrožení své existence, jestliže obrana nevede k porušení zákona číslo 2.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 online+seven+card+stud online+seven+card+stud | E-mail | Web | 3. října 2006 v 13:54 | Reagovat

Home Equity Loans Bad Credit - http://minasolo.t35.com/home-equity-loans-bad-credit.html ; No Fax Personal Bad Credit Loans- [URL]http://minasolo.t35.com/no-fax-personal-bad-credit-loans.html[/URL]; <a href="http://baltons0.50webs.com/cheap-airplane-tickets.html">Cheap Airplane Tickets</a> [URL=http://slowscan.100megsfree5.com/phoenix-investments.html]Phoenix Investments[/URL] <a href="http://www.healhome.com/pharmacy/prempro.html">Pharmacy Prempro</a> <a href="http://gerakl.sitesled.com/mega/millions-michigan-winning-lottery-numbers.html">Mega Millions Michigan Winning Lottery Numbers</a> Texas Hold Em Hand Held Poker Game- [URL]http://michaellermontov.tripod.com/texas-hold-em-hand-held-poker-game.html[/URL]; Drug Testing For High School Athletes - http://troublens.100megsfree5.com/drug/testing-for-high-school-athletes.html ; Pennsylvania Bus Tour Company - http://fotomans0.tripod.com/pennsylvania/bus-tour-company.html ; Type Of Gambling Games- [URL]http://sazif.100megsfree5.com/type/of-gambling-games.html[/URL]; 01b955b29a 88e14eb59d779b31 5260b721bfee91f0 [URL=http://niksmitt.tripod.com/download/card-games-blackjack.html]Download Card Games Blackjack[/URL] <a href="http://baltons0.50webs.com/cheap-bus-tickets.html">Cheap Bus Tickets</a> Hilo Travel Trailer Rv Camper- [URL]http://umapers.tripod.com/hilo/travel-trailer-rv-camper.html[/URL]; <a href="http://troublens.100megsfree5.com/high-yield-gold-investments.html">High Yield Gold Investments</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama