GWR - Češi jsou pivní jedničky, ale jsou tací co se za to stydí

2. listopadu 2005 v 22:41 | aDa |  CZECH PRIDE
Česko a Češi v Guinessově knize rekordů

Češi dlouhodobě kralují světovým žebříčkům spotřeby piva. A tuto dávnou tradici, zdá se, hned tak neporuší. Z dělníka je filozof, řidič tramvaje rozumí fotbalu, profesor vypráví vtipy o blondýnách a všichni nadávají na politiku. Češi vypijí v průměru nejvíce piva na hlavu, pohybuje se to kolem 160 litrů na hlavu ročně, což je světově nejvyšší úroveň.
Pití piva totiž nezávisí ani na politických poměrech, a dokonce ani na ekonomické situaci státu, potažmo rodin. Kde se to v nich bere?

Kdo chtěl v devadesátých letech rychle zbohatnout, zařídil si hospodu. Vsadil tak na jednu z největších českých jistot.

Z posledního šetření Centra pro výzkum veřejného mínění vyplývá, že víc než pětina obyvatel se za tento fakt dokonce stydí. www.idnes.cz
Spotřeba piva (v litrech na osobu a rok)

Česko 162
Irsko 146
Německo 123
Rakousko 112
Británie 99
Dánsko 97
Belgie 97
Slovensko 93
Austrálie 87
USA 83

Pivovar "trhnul" rekord v prodeji

Pivovarská skupina Drinks Union si září zapíše jako mimořádně úspěšný měsíc. V září totiž prodala na domácím trhu rekordních 63 tisíc hektolitrů piva. Loni ve stejném období společnost prodala přibližně 58 tisíc hektolitrů piva. "Na trhu, kde spotřeba piva dlouhodobě stagnuje, považujeme tento nárůst za výborný výsledek, kterým se mnohé pivovary pochlubit nemohou. Spotřebitelé oceňují především tradiční způsob výroby, který se promítá do jedinečné chuti našich piv," řekl obchodní a marketingový ředitel společnosti Drinks Union Jiří Štěsl.
Hlavním tahounem růstu byla vlajková loď Drinks Union, pivo Zlatopramen 11°, kterému přichází na chuť stále více konzumentů a které se vyrábí v ústecké čtvrti Krásné Březno.
"Prodej Zlatopramenu 11° v září meziročně vzrostl téměř o čtvrtinu. Zvýšil se prodej v obchodní síti, kde se prodává především v lahvích, ale i v restauracích, kam naše společnost dodává především sudy," dodal Štesl. Nejvíce restaurací, kde se pivo Zlatopramen a Březňák točí, je v Ústí nad Labem.
Skupina Drinks Union vyrábí především pivo ve svých pivovarech v Krásném a Velkém Březně, v Lounech a Kutné Hoře. Jde o značky Zlatopramen, Březňák, Jarošov, Louny a Kutná Hora. V loňském roce činil výstav piva 935 887 hektolitrů, z toho tvořil téměř čtvrtinu vývoz. Drinks Union byl loni čtvrtý největší výrobce piva v ČR s 4,4 procentním podílem na trhu.
Na severu Čech pak mají pivovary vůbec nejvyšší odbyt ze všech výrobců v zemi. Konkuruje jim hlavně značka Gambrinus Plzeň 12°.
Zdroj: Mladá fronta Dnes, 18.10.2005
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lukas Lukas | E-mail | 25. dubna 2007 v 10:37 | Reagovat

krasne byt na prvnim miste, ne? musime to urdzet, alespon byt pred Irskem, ty si totiz mysli, ze jsou nejlepsi, tak jim nechci darovat uz ani litr navic...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama