GWR - české rekordy z Guinnessovy knihy rekordů

1. listopadu 2005 v 0:47 | aDa |  CZECH PRIDE
Česko a Češi v Guinessově knize rekordů
Ač národ malý, tak v této velké knize máme slušné zastoupení a to především díky naším sportovcům a jejich úspěchům.
Překvapivě není uveden žádný český hokejista ani světová sportovní legenda, jakou je Emil Zátopek. A dá se polemizovat o obsazení v tenise, mezi uvedenými držiteli tenisových rekordů jsou také M. Navrátilová (USA) (v letech 1978-90 9krát vyhrála Wimbledon) a M. Hingisová (Švýcarsko), Ivan Lendl. Prestiž našeho státu z hlediska Guinnessových světových rekordů zachránili zástupci dalších sportovních odvětví.

Zástupcem České republiky v Guinnessově knize rekordů je za fotbal rekordman Jan Skorkovský. Na tuto poctu získal nárok v roce 1990, kdy se stal držitelem jednoho z nejnáročnějších výkonů ve fotbalové kontrole míče. Jako jediný v historii překonal s fotbalovým míčem nepřetržitě ve vzduchu klasickou maratónskou vzdálenost. Jedná se zároveň o vzdálenost absolutní, protože konkurence se zatím dostala na metu třiceti kilometrů.
K již zmíněnému fotbalu se řadí především atletika se jmény, která jsou známá a slavná:
Jan Železný (oštěp - 98.48 m, 25. dubna 1996), Roman Šebrle (desetiboj - 9026 bodů, 26-27 dubna 2001), Jarmila Kratochvílová (hala, 400 metrů - 49.59 sek., 7 března 1972 a 800 m - 1 min 53.28 sek, 26.7. 1983) a Helena Fibingerová (hala, koule - 22.50 m). Gymnastka Věra Čáslavská.
Všichni jsou v knize uvedeni jako držitelé světových rekordů.
Dále se výrazně zviditelnila česká letecká akrobacie se závěsným létáním a to přes legendárního mistra světa Petra Jirmuse a světového rekordmana Tomáše Suchánka.
Poslední české jméno se nachází v kapitole Klasické lyžování a patří světové rekordmance Kamile Horákové, která dokázala urazit největší vzdálenost v historii běhu na lyžích žen.
O dalších osobnostech a o některých rekordmanech blíže v dalších příspěvcích....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Marek Biller Marek Biller | E-mail | 19. března 2006 v 11:24 | Reagovat

Zdravim,

chystame se v rijnu vytvorit nebo prekonat rekord v co nejvetsim poctu hracu na kytaru. Muzete mi prosim poradit coje potreba k registraci rekordu? Dekuji Marek Biller

2 Petr Uhlir Petr Uhlir | E-mail | 8. února 2009 v 21:34 | Reagovat

Dobry den taky bych Vam chtel polozit stejnou otazku. Dekuji za odpoved

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama