Historické konstrukce, co o nich nevíte: část 1

2. prosince 2005 v 23:59 | aDa |  ARCHITECTURE
Chtěli by jste vědět jak je stará vaše chaloupka na venkově nebo jste viděli zajímavý objekt a říkáte si, jak je asi starý. Nebo se chystáte přestavovat či stavět tradiční architekturu tradičními technologiemi a hledáte informace a podklady.
Máte několik možností:
Lidová architektura je obsáhlá internetová prezentace českého venkovského stavebního umu
www.obnova.sk se zabývá rekonstrukcí, obnovou, starožitnosti...
Knižní publikace
Lidové stavby
Architektura českého venkova.
Publikace se zabývá historií vesnických staveb, vesnic jako celku, problematikou ochrany vesnických památek a jejich souborů.
Konstrukce historických staveb
Kvalitní odborná publikace s rozsáhlým obrazovým materiálem od našeho předního specialisty na výzkum historických staveb.
Obě publikace jsou od předního odborníka - Jiří Škabrada nakl./vyd. Argo

Přehled užití konstrukcí podle časových období

Následující texty jsou převzaty z: Škabrada Jiří: Konstrukce historických staveb.Skripta ČVUT Praha

Románské stavby

Raný středověk, 11. - 1. třetina 13. století. Informace jsou zatím omezeny na nejnáročnější, výjimečné zděné stavby, z nichž se dochovaly pozůstatky: stavby církevní (kostely, kláštery, objekty biskupství a kapitul) a v Praze i městské domy.
Zdivo
- kamenné, téměř výhradně řádkové, pokud možno kvádříkové, s pečlivým tzv. podřezávaným spárováním, jímž se v případě hůře opracovatelného materiálu teprve naznačují žádoucí kvádříky, v závěru období a na velkých stavbách velké kvádry. Armatury z tesaného kamene, zpravidla (s výjimkou běžných nároží) vyšší než řádky ve stěnách, ztužení trámovými rošty ve zdivu. Jednoduché portály půlkruhové nebo obdélné, bez okosení (počátky v závěru období), závory, portálové niky s rovnoběžnými špaletami, s půlkruhovou valenou klenbou nebo rovným deskovým přeložením, odkládací niky. Malta výhradně vápenná, na konci období počátky užití cihel.
Klenby
- valené a křížové bez žeber, prováděné z lomového zdiva, úprava stěny pro osazení bednění zpravidla s pečlivou přípravou vystupující lunety, cípy výběhů někdy tesané, dělící pasy z tesaného kamene, vícelodní prostory se sloupky nebo pilíři ("krychlové" hlavice, patky, jednoduché konzoly pasů), v závěru období jednoduchá masivní žebra hranolového profilu.
Dřevěné a kombinované stěny vč. hlíny
- zatím málo informací (doložena zahloubená konstrukce s rohovými sloupky a tyčovými výplněmi, předpokládá se srub z kuláčů s přesahy).
Stropy
- v náročnějších stavbách trámové, podrobněji se neví.
Krovy
- u kostelů a větších staveb předpoklad středomořského otevřeného krovu (nízké štíty), doklad hřebenové vaznice, z krytin známo vlastně jenom pokrytí kupolových kleneb (rotundy, apsidy) kamennými deskami přímo na jejich rubech a fragmenty keramických krytin, jistě se užíval šindel a slaměná krytina.
Schody
- v románských domech a kostelech schodiště v tloušťce zdí s kamennými stupni a valenou klenbou nebo deskovými překlady kamennými případně dřevěnými.
Vytápění
- na hradech a zřejmě i v románských domech asi krby (případně jenom lapače jisker nad ohništi), ve velkých zejména církevních obytných stavbách zřejmě i teplovzdušné vytápění - hypocaustum antického původu, na venkově otevřený oheň a pec.
Otvory a doplňky
- dveře doloženy jenom nepřímo (portály a pochvy závor), zavěšení zřejmě na točnice i háky (protože lůžka točnic někde nejsou), z oken známe pouze stavební otvory. Dlažby z kamenných valounků, desek, keramických dlaždic s reliéfní výzdobou.
Povrchy
- kvádříkové zdivo zpravidla režné, omítky spíše v interiéru, možnost malované výzdoby. Ojediněle lomové zdivo s omítkou a tesanými armaturami jako později v gotických stavbách.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama