Houby sem, houby tam, co já s nimi udělám...

8. prosince 2005 v 0:31 | aDa |  CZECH PRIDE
"Houbaření je záliba, která spočívá v chození po lese a hledání hub". To je hezky řečeno. Nedávno skončila houbařská sezóna, tak jak jsme na tom?
Češi jsou považováni za nejvášnivější houbaře Evropy a patří mezi největší sběrače hub na světě.

Někteří i vybírají lokality na dovolenou podle toho, jestli jsou vhodnék houbaření, bez něhož si mnozí nedokážou letní dovolenou představit. V zářijových i pozdějších termínech je houbaření uváděno jako hlavní náplň dovolených. Někteří houbaři pěstují houby i doma.
Podle univerzitního výzkumu jde alespoň jednou za rok do lesa na houby sedm milionů Čechů. Jednatel České mykologické společnosti Miroslav Smotlacha tvrdí, že to nemá nikde ve světě obdoby. Houbaři ročně z lesa odnesou odhadem přes deset tisíc tun hub. A jaké druhy houbařů Miroslav Smotlacha rozlišuje?
"Jsou houbaři, kteří skutečně sbírají jenom praváky, hřiby pravé, lišky, možná ryzce, a těm to nemám za zlé. Je to správné, když jiné druhy neznají. Jsou ovšem i jiní houbaři, kteří chtějí znát daleko víc druhů. Zvláště nyní, když těchto 'pořádných' hub ubývá, tak chtějí znát další druhy, a proto jsme tady my, mykologové, kteří učí znát méně obvyklé druhy hub. Dalším stupněm jsou houbaři, amatéři-mykologové, kteří chtějí těch hub znát hodně. Chtějí je znát tak asi, jako se sbírají známky, tak oni sbírají houby, zaznamenávají si jejich nálezy, chtějí co nejvíc nalézt těch vzácnějších, umí si je popsat a mají velikou radost, když najdou houbičku třeba zcela maličkou, ale hezkou, pěknou a mají rádi přírodu. Nejdou do přírody proto, aby tam nasbírali kila hub a s těmi kily by radostně šli do vlaku a ukazovali tam svoje úlovky. No a dalším posláním houbařiny je skutečně pobyt v přírodě."
Vybrané houby České republiky - velmi žádané jsou hřib pravý, muchomůrka růžovka a bedla vysoká. Naopak smrtelně jedovaté - muchomůrka zelená, muchomůrka jízlivá, závojenka olovová, vláknice Patouillardova, pavučinec plyšový. Houby se dají konzumovat na různé způsoby: jako koření v omáčkách či k pečenému masu, v polévce, ale nejčastěji s vajíčky ve smaženicích. Nějak sem na ně dostal chuť.
Tak tohle je opravdu stránka na houby...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 David a je mi 9 let David a je mi 9 let | 10. května 2006 v 20:00 | Reagovat

ja jsem našel 87 hub v Toušeni...

Všechno to byli hřiby.

a pak jsem 10 hub zasadil do hlíny...

nevim co se děje teď protože jsem

to zasadil včera a ja bydlim v Zápech a v Toušeni bydlí babička...

2 David a je mi 9 let David a je mi 9 let | 10. května 2006 v 20:01 | Reagovat

ale to k tomu nepatři :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama