CITY PARK Jihlava... jaký je vývoj

15. dubna 2006 v 12:52 | aDa |  city JIHLAVA
domovská stránka www.citypark.cz
Vizualizace navrhované stavby s pohledem na centrum, (c) Pilař, Kuba architekti

Aktualizace:

V současné době probíhá územní řízení, na jehož základě by mohlo být vydáno stavební povolení. A samozřejmě, se proti projektu vyjádřili památkáři, kterým se nelíbí, že obchodní centrum vznikne těsně u silnice, za níž začíná městská památková rezervace se středověkými hradbami. Brojí i ekologové.
Tak uvidíme, jak dopadle tohle obvyklé handrkování.
Když už je nějaká petice proti postavení, co takhle pár kladů:
1) využití absolutně zabitého prostoru v luxusním umístění v rámci města i kraje
2) bude to magnet, který natahne lidi ze spádové oblasti 40-ti kilometrového okruhu kolem Jihlavy, což je v podstatě třeba i Třebíč
3) stávající zeleň přijde na zmar, pravda, ale jedná se o nálety, v podstatě o cizorodý prvek, hlavně bude nahrazena zazeleněním střechy CPJ. Ty boje o nějaký ten strom jsou většinou až dětinské.
4) architektonický výraz je stále ve vývoji, ale myslím si, že PKA si nebudou chtít uříznout ostudu právě v Jihlavě, která už je tak proslavená svým unikátním výtvorem přímo uprostřed náměstí (Prior, kterému po vystavění CPJ hrozí jediné, konečně demolice)
5) ohledně zachování panoramatu panuje veliké úsilí, a je to na návrzích vidět
6) že by byl projekt megalomanský, vůbec ne, staví se přeci pro budoucnost a mi všichni doufáme, že se Jihlava bude rozrůstat. Hlavní je že stlňuje požadavky územního plánu.
7) že by takový projekt měl stát na periférii, hm, taky by jsme se konečně mohli poučit a využit téhlé možnosti ideálního pozemku blízko historického centra, protože, kde chceme mít lidi, návštěvníky, kteří přijedou do Jihlavy - na periférii nebo v centru (at uz v obchodech nebo na památkách)
8) nová pracovní místa - 450
9) nebojím se, že po těch diskuzích, co byly, jsou, a budou, to bude nějaký propadák
10)
www.citypark.cz

podle § 7 zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění zák.č. 93/2004 Sb. (dále jen zákona č. 100/2001 Sb.)
Podle jeho autora Michala Fryše z krajského odboru životního prostředí z něj vyplývá, že záměr nebude posuzován úplným procesem EIA podle zákona o posuzování vlivu na životní prostředí.
Zdroj informací:
Kraj Vysočina
Pilař, Kuba architekti, Palackého 55, 612 00 Brno
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Martin Jaroš Martin Jaroš | E-mail | 11. června 2007 v 16:49 | Reagovat

Dobrý den všem. Dopustím se jediné reakce a doufám, že ti, kdo chtějí slyšet, uslyší. Stavíme zábavní centrum, nikoliv továrnu na výrobu jedů a nevěřím občas vlastním očím, jak se k nám někteří lidé chovají. Spolupráci na získání evropských dotací nám nabídnul sám magistrát už před dvěma lety, šlo tehdy především o dotace na dopravní řešení. Nyní jsme tedy magistrát o spolupráci úplně normálně požádali, pojem tlačení není na místě. Musím zde také jasně říci, že cyklostezku, zeleň v údolí a obnovený Koželužský potok nijak nezpochybňujeme, naopak. Přeci jsme to sami od začátku navrhovali a je součástí dokumentace námi navržené!! Vybudujeme to tak, jak jsme to navrhli, ať už s dotací, či bez ní. Na provoz City Parku tyto věci nemají žádný vliv – jde jen o to, zda Jihlava získá z Bruselu víc peněz, či nikoliv a s použitím dotačních peněz bude průchod a průjezd údolím a komunikace prostě a jednoduše kvalitnější, příjemnější. Je třeba si uvědomit, že zatím do evropských fondů daleko více jako ČR přispíváme, než z nich dostaneme. Navíc jsou řeči o tom, že by si tím Jihlava ukrojila z peněz na jiné věci plané – dle posledního návrhu jde z větší části o úplně jiné fondy s celorepublikovou působností a financováním, kde si díky tomu tyto projekty vůbec nekonkurují s regionálními, spíše naopak. Díky nim mohou do Jihlavy přitéct peníze, které jinak zůstanou v Bruselu a i kdyby, takový je duch a pravidla čerpání peněz z fondů EU. Navíc je právě prací nezávislých orgánů zodpovědných za přidělování dotací rozhodnout, který projekt je pro občany dle platných pravidel nejpřínosnější. K tomu také připomínám, že město by spolupráce s námi nestála vůbec nic – nabízíme, že žádost zpracujeme i dofinancujeme potřebné prostředky. Neusilujeme tedy o žádnou změnu podmínek!

K tzv nájemní smlouvě na pronájem pozemků sloužících k výstavbě výše zmíněných objektů, tedy ne vlastního City Parku. Rada města již na jaře svým usnesením smlouvu schválila a až poté začala měnit pravidla hry a hovořila o sankcích za nesplnění něčeho, co nemá s nájmem nic společného. Navíc, máme s magistrátem špatnou zkušenost. V kupní smlouvě na pozemky dal závazná prohlášení a garance na předmět prodeje, skutečný stav jim však neodpovídal. Pozemky si chceme pronajmout také proto, abychom dopravní zátěž dovozu materiálu na stavbu rozložili na dva směry a odlehčili tak dopravě.

Všem, kteří z toho mají škodolibou radost, vzkazuji jediné – tak, jak se magistrát chová k nám, bude se chovat vždycky ke všem.

CITY PARK JIHLAVA bude sloužit občanům Vysočiny a otevře na podzim roku 2008

Martin Jaroš

CEI Building, investor

2 J. simon J. simon | E-mail | 11. června 2007 v 16:51 | Reagovat

Investor City parku už od roku 2004 má jediný cíl, zblbnout zdejší úřady a veřejnost, proprat špinavé peníze, viz.www.iclubjihlava.cz, vše prodat a z Jihlavy odejít. Jihlava už obětovala biokoridor, ochranné pásmo památkové rezervace a průjezdnost okolních komunikací. Kdo chce, tak vidí. Kdo chce, tak slyší. Kdo chce, tak se přesvědčí.  Jihlava obchodně zábavné centrum potřebuje, ale to co zůstane po CEI Buildingu v centru Jihlavy bude prachobyčejný supermarket s výhledem na největší zastřešenou tržnici pro asijské obchodníky v centru Jihlavy.

J.Simon

3 J. simon J. simon | E-mail | 11. června 2007 v 16:51 | Reagovat

Že vám pane Jaroš není stydno, Jihlavský magistrát vám vyšel ve všem vstříc nad rámec současných pravidel a zákonů na úkor ostatních, a teď když máte všechno povolené tak vám to nestačí.Vaše reakce na získání evropských dotací je zajímavá ale patří někam jinam. Já vám nabízím několik témat na které by jste měl reagovat, jelikož to na vašich stránkách nejde. Ne že by vám nefungovali, ale je tam cenzura jako v dobách p. Husáka. (www.citypark.cz)

1. Vaší osobní zásluhou se CP staví podle stavebního zákona č. 50/1976 Sb., úřadům stačilo zdržet moje odvolání o deset dní a museli jste stavět podle nového stavebního zákona č.183/2006 Sb. s účinností 1.1.2007, a to by vás vyšlo o hodně dráž. Takže stavba v novém století dle pravidel z roku 1976.

2. Stoku kterou jste si prosadili, laskavě nenazývejte Biokoridorem ten má mít určité parametry a ty jste v zájmu své chamtivosti nerespektovali. Dnes je tomu přesně jeden rok, kdy vás úřady prosili aby jste stavbu aspoň o pět metrů zúžili v zájmu biokoridoru, vaše argumentace tenkrát byla, že by to bylo na úkor občanů protože by jste museli ročně na nájmech vybírat o 8 000 000 Kč víc.

3. Prezentujete se jako velký investor ale výsledky vašeho hospodaření za posledních pět let hovoří jasně dlouhodobá ztráta a cizí zdroje výší než vlastní. Dnes se tomu říká podnikaní, v minulosti se tomu říkalo vekslování. Přesto že se snažím najít aspoň něco pozitivního tak nalézám nepěkné informace, jeden příklad za všechny. V letech 1998-2000 jste byl členem představenstva ve společnosti BB C - Building B, a.s., 100% účast zahraničního kapitálu a už tenkrát vám a vašim komplicům, v Jihlavě dobře známým, nebylo stydno ukrojit jím 10mil. Kč a následně si je nechat odhadnout na 265mil. Kč, poté je používat v pofiderních společnostech s vaší účastí jako nepeněžitý vklad.

Mám ještě hodně témat, ale abych vás nezahltil tak zase příště

Představitelům našeho města, ústupků už bylo hodně nedejte se a přeji vám ať to ustojíte.

Jiří Simon

4 J. simon J. simon | E-mail | 11. června 2007 v 16:52 | Reagovat

Pan Martin Jaroš, CEI Building, investor, vědomě mate veřejnost

Ve svém příspěvku uvádí, cituji:

(s použitím dotačních peněz bude průchod a průjezd údolím a komunikace prostě a jednoduše kvalitnější, příjemnější.)

To snad znamená, že bez dotací to nebude dostatečně kvalitní? tak to se máme na co těšit.

Snad má stavba City Parku nezávislý stavební dozor, který garantuje patřičnou kvalitu stavebních prací. Zatím selhal minimálně dvakrát. Jednou, když do provizorní přeložky koželužského potoka pustili vodu, a přitom nebyl dostatečně vypanelovaný v celé délce. Podruhé, když toleruje stavební práce na pozemcích které ivestorovy nepatří a ani na ně nemá uzavřené patřičné smluvní vztahy.

Jiří Simon

5 J. simon J. simon | E-mail | 11. června 2007 v 16:52 | Reagovat

Pan Martin Jaroš, CEI Building, investor, vědomě mate veřejnost.

Dále ve svém příspěvku uvádí cituji:

(Navíc, máme s magistrátem špatnou zkušenost. V kupní smlouvě na pozemky dal závazná prohlášení a garance na předmět prodeje, skutečný stav jim však neodpovídal).

Skutečnost byla následující, pan Jaroš má namysly ekologickou zátěž v tomto případě dekontaminizace. Ty se prováděli z velké části na parcele č.1596/1 a tu jim prodal JIHLAVAN a.s., jedná se o místo, kde stál dlouhou dobu karavan v blízkosti vyhrabané jámy. Kdo to sleduje tak ví, jinak existuje fotodokumentace. Dále smlouvu mezi městem a CEI Building a.s., podepsal sám p. Jaroš. Cituji jeden z odstavců: (Kupující prohlašuje, že přezkoumal Nemovitost s příslušenstvím, seznámil se se současným stavem těchto nemovitostí včetně příslušenství a v tomto stavu je přijímá bez výhrad do svého vlastnictví).

Kopie všech smluv na pozemky v plném znění jsou dostupné na mích stránkách pod odkazem pozemky. Tak jen orientačně:

1.Statutárního města Jihlava prodej: 1 m2 za 1.000,- Kč x 9817 m2 = 9.8 mil. 2.JIHLAVAN, a.s., IČO 46347071 prodal 1 m2 za 13.692,- Kč x 2259 m2 = 30.9 mil. 3.FERIA spol.s r.o., IČO 46977023 prodej: 1 m2 za 9.102,- Kč x 1648 m2 = 15 mil.

4.CITY FUN PARK s.r.o., IČO 26234726 prodej:1 m2 za 5.239,- Kč x 3340 m2 = 17.5 mil. 5.CITY FUN PARK s.r.o., IČO 26234726 prodej:1 m2 za 4.100,- Kč x 4015 m2 = 16.5 mil.

Nemohu znát všechny vazby, dohody a smlouvy mezi Městem a CEI Building,. Ale tvrzení p. Jaroše neodpovídá realitě.

Jiří Simon

6 J. simon J. simon | E-mail | 11. června 2007 v 16:53 | Reagovat

Pan Martin Jaroš, CEI Building, investor, vědomě mate veřejnost.

A nakonec ve svém příspěvku uvádí cituji:

(vzkazuji jediné – tak, jak se magistrát chová k nám, bude se chovat vždycky ke všem).

Musím vám osvěžit paměť.

Před rokem 2004 se na Jihlavu obrátil investor pod názvem Nova projekt s.r.o. , s velkolepým projektem, který spočíval ve stavbě celkem čtyřpodlažního objektu, o rozloze téměř 11 tisíc m2, byla firmou vyčíslena na 940 milionů korun. Městská pokladna by však nepřišla ani o korunu. Investor plánoval hotel s kapacitou minimálně 200 lůžek, městskou halu a kongresové centrum, nákupní komplex, služby, kancelářský komplex, kino, kasino, diskotéku, restauraci a kavárnu, bowling, fitness a sportovní centrum. Jihlava by touto novou stavbou měla získat asi 1 600 parkovacích míst v centru. Město Jihlava ve spolupráci s krajským úřadem proto vytvořili podmínky, aby se mohl projekt realizovat. Následně zmiňovaný investor zjistil, že nebude schopen splnit podmínky EIA (co to znamená vysvětlím samostatně) Tak od projektu upustil.(Dle mého přesvědčení seriozní investor).

A přihlásil se nový investor, který nejen tohle v pozadí sledoval, viz. důmyslný propletenec, který je ekonomický a personálně propojen, a to společnosti, R-finál/LB-final, R-kapital/PSJ finance, PSJ spol/GM spol, PSJ invest s r o/PSJ invest a s, New invest holdng a PSJ holding. Ty to společnosti měli a mají výsledky hospodaření žalostné, kromě PSJ holding - ten vykazuje alespoň něco. Jelikož dobře znali zdejší poměry tak toho řádně využili. Postup byl následující: Ing. Martin Jaroš, mediální demagog, JUDr. Roman Šnyrch, odborník na práci s úřady, Ing. František Vaculík vrcholný představitel PSJ holding – stavební firma, a další.

Matematika celkem jednoduchá, k pronajmutí 25 000 m2, 1m2 nájmu za 5 000,-Kč + 5 000,-Kč služby se rovná 250mil Kč za jeden rok, a navíc na lukrativním pozemku. „A to těm Jihlavákům nějaké to parkovací místo zůstane i tu stoku dokážeme“. Další sled událostí, zprostředkovaně dne 23.12.2003 jste si založili CENTRAL EUROPE INVESTMENT S.A. v Lucemburku a máte jako argument zahraniční kapitál, následně 27.2.2004 jste si založili CEI Building a. s. v Praze a máme investora s kapitálem celkem 2mil Kč. Vše důmyslně propracované již od r. 2003. A takto vybaveni se představili jako velký investor a požádali o možnost pokračovat na výše uvedeném projektu. Když jim úřady řekli „ANO“ tak začali projekt přizpůsobovat vlastním potřebám a to je plus/mínus dnešní stav. Samozřejmě že i váš projekt podléhal posuzování EIA a neprošel. Tak vám pomohl KÚ Vysočina. Zbavil vás této povinnosti a přistoupil na salámovou metodu, to znamená povolovaní jednotlivých úřadů, a když povolil jeden tak ostatní už mohli jenom kosmetické úpravy. Jak dokonale promyšlené. Narychlo jste vykoupili pozemky, které máte dodnes na dluh, ale pro nezasvěcené to byl výborný argument, kolik jste do toho už investovali, a taky to tak fungovalo. No a teď to honem rychle postavit něco málo si půjčit a zbytek podrží PSJ holding, než to začne vydělávat. Celá ta estráda vám asi vyjde, ale Jihlava toho v budoucnu bude HODNĚ litovat.

Ekonomické informace, které zde uvádím jsou dostupné ve sbírce listin viz (www.justice.cz a nebo prostřednictvím www.iclubjihlava.cz)

Jiří Simon

7 J. simon J. simon | E-mail | 11. června 2007 v 16:53 | Reagovat

EIA (Environmental Impact Assessment)

EIA = Posuzování vlivu na životní prostředí

EIA (Environmental Impact Assessment) je jedním z nástrojů ochrany životního prostředí před potenciálními negativními vlivy připravovaných záměrů a investic (stavba, činnost, technologie). Jde o systematické zkoumání možných dopadů záměrů na životní prostředí, a to dříve, než se započne s vlastní realizací záměru. Důraz je kladen i na účast veřejnosti a na zvažování alternativ řešení.

Proč EIA?

Prevence – Záměr je předem posouzen odborníky (případně i předložen veřejnosti), lze tak včasně předejít pozdějším velmi drahým problémům s nápravou směrem k environmentálně přijatelnější formě.

Splnění zákona – Výčet posuzovaných aktivit je přílohou č.1 zákona Pod zákon č. 100/2001 Sb. spadají veškeré významnější záměry investic v energetice, průmyslu, dopravních a liniových stavbách, občanské výstavbě (obchodních středisek), odpadovém hospodářství, těžbě nerostů, vodním hospodářství, zemědělství, lesnictví a v dalších aktivitách.

Kdyby Jihlava respektovala tyto pravidla, nikdy by nemohla vzniknout v centru taková stavba s názvem CityPark.

Jiří Simon

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama