Říjen 2006

Česká slova ve světě - HOUFNICE

3. října 2006 v 23:08 | aDa |  CZECH PRIDE
Howitzer
-
(něm. Haublitze) z původně české houfnice z doby husitské. Husitská terminologie pojmenování tehdejších střelných zbraní tak pronikla do mnoha světových jazyků. Dnes je již téměř zapomenut výraz arkebůza (lehčí varianta muškety) vzniklý přesmyčkami z české hákovnice. Stále je však živý výraz pistol vzniklý z českého píšťala (nejlehčí varianty ručních palních zbraní)

Česká slova ve světě - PILSNER

3. října 2006 v 22:55 | aDa |  CZECH PRIDE
Pilsner
- název druhu piva pojmenovaného po městě Plzeň, kde vzniklo. Názvy Pilsner, Pils, Pilsener označují pivo plzeňského typu.
Historie
V roce 1839 rozhodla plzeňská městská rada o založení pivovaru, vznikl tak Měšťanský pivovar Plzeň. Protože se v něm mělo vařit pivo bavorského typu, byl jako sládek najat vyhlášený bavorský odborník Josef Groll z Wilshofenu (1813 - 1887). Ten ovšem nepočítal se specifiky místních surovin (měkká plzeňská voda, žatecký chmel, světlejší slad připravovaný anglickou technologií), a tak jako první várku 5. října vyrobil pivo zcela originální. Sklidil s ním značný úspěch a receptura se velmi rychle ujala.

Česká slova ve světě - KOLÁČ

3. října 2006 v 22:24 | aDa |  CZECH PRIDE
Kolach, kolace, kolatch
- používá se hlavně v kuchařských receptech, především v americkém Texasu, kde žije hodně českých přistěhovalců. Zatím sice kolache moc nepronikly do slovníků a encyklopedií, ale podstatné je, že našly své místo na talíři Američanů. Podobají se spíše českým koláčům s náplní na povrchu. Moravské koláče, tzv. dvojctihodné (tj. s tvarohem, povidly, jablky, mákem, ořechy atd. uvnitř těsta a posýpkou nebo marmeládou nahoře), tady neznají, ale snažím se to napravit ze všech sil. A svatební jednohubkové koláčky je naprosto fascinovaly.
Odkaz v angličtině na koláče - Encyklopedie wikipedia

Česká slova ve světě - DOLLAR

3. října 2006 v 22:18 | aDa |  CZECH PRIDE
Dollar
- od českého stříbrného platidla tolar, ve své době jedna z nejsilnějších měn v Evropě. Tolary se razily od roku 1520 v Jáchymově, německy Joachimsthal (Jáchymovo údolí), adjektivum Joachimsthaler, zkr. thaler - tolar, dollar.
Některé zdroje udávají jako zemi původu Španělsko. Španělský stříbrný dolar (Dolar de Plata) se však objevil později než tzv. Jáchymovský tolar, německy Joachimstaler (případně dánsky a staroněmecky Joachimsdaler). Tolary byly stříbrné mince ražené od roku 1519 v dnešním Jáchymově, který tenkrát nesl německé jméno Joachimstal, česky Jáchymovo Údolí.

Česká slova ve světě - PISTOLE

3. října 2006 v 22:18 | aDa |  CZECH PRIDE
Pistol
- od českého pistole, píšťala, kterým husité označovaly druh střelné zbraně
Pistole je české slovo, jedno z těch, kterými obohatila čeština všechny jazyky. A taky česká pistole CZ 75 je nejkopírovanější zbraní 20. stol.