Jak se tvoří reklama

2. června 2009 v 17:37 | aDalbert |  DESIGNciDIZAJN
převzatý článek z http://blantart.euweb.cz/


Informace o tvorbě fóliové reklamy (výlohy, auta ap.),
pro lepší představu o čase, obtížnosti a ceně Vaší zakázky,
rady, jak ušetřit
DIGITALIAZCE, PŘÍPRAVA NA PC, SKENOVÁNÍ:
 • OBJEKTY: Každý objekt, který má být vyřezán plotrem (zařízení pro řez z fólie), musí být převeden do křivek (vektorů) - nelze použít tzv. bitmapy - tj. obrázky složené z bodů různých barev tvořících výsledný obraz (hlavně fotografie ap.). Křivkou (vektorem) se rozumí jakýkoliv objekt definovaný pomocí souřadnic, poloměrů, délek ap. - takové objekty tvoří např. CorelDraw.
  Rada: ne všechno jde zvektorovat - např. fotografie osob by vyžadovaly velmi mnoho práce a umění
 • SKENOVÁNÍ: Obrázky, loga dodané na papíře se skenují (naše možnosti: do formátu A4). Skenovaný objekt se převádí na křivky.
  Rada: Čim nekvalitnejší předloha, tím více času na převedení, tím vyšší cena !
  Doporučení: chcete-li ušetřit, dodávejte již zvektorované obrázky na disketě nebo (zejména u symbolů - nemocnice ap.) lze vybrat z našeho katalogu hotových obrázků - CorelDraw)

 • PŘEVEDENÍ NA KŘIVKY / VEKTORIZACE: standardní texty (písma) jsou vlastně již hotové křivky a nápis je proto vytvořen velmi rychle - pouhým napsáním.
  Loga/Obrázky se mohou dle velikosti vektorizovat značně dlouho - například státní znak ČR se dle mého odhadu může převádět 4 až 6 hodin (vektorizace je u nás za 250 Kč na hodinu !, pokud nemáte slevu ...).
  Rada & Doporučení: viz SKENOVÁNÍ. Státní znak máme díky firmě Karel Novotný již zvektorizován
 • GRAFICKÉ NÁVRHY: Pokud nejste rozhodnuti nebo nemáte s reklamou zkušenosti, rádi Vám ji navrhneme. Nestandardní motivy - tj. objekty, které nejsou ještě vektorizovány v žádném katalogu a nemáte k nim ani papírový či bitmapový (počítačový) podklad, vám navrhneme (viz sazba v ceníku) - u větších zakázek návrh nemusíme účtovat vůbec nebo jen částečně !!!
  Rada: Pokud Vaše zadání dovoluje toleranci, nechte si od nás poradit - efekt zůstane stejný, ale Vy ušetříte - a někdy hodně !
 • PŘÍPRAVA PRO ŘEZÁNÍ:
  * Bohužel zvektorizovaný obrázek/logo ještě nemusí být připraven pro řezání - celkový obrázek může být totiž složen z více objektů, které se překrývají a plotr by pak jednotlivé objekty nevhodně přeřezal na více částí !
  * Navíc se každá barva obrázků pochopitelně řeže zvlášť (do plotru se vsouvají fólie ručně dle barev) a proto se musí obrázek/logo, popř. i text rozseparovat dle barev.
  * Náš plotr dovede řezat do délky cca 20-25 metrů, ale "jen" do šířky cca 59 cm. U velkých objektů (písmo,obrázek,logo) je tedy nutné "nasekat" tyto na menší části, aby je plotr vyřezal. Např. písmeno o rozměru 60 x 60 cm se musí rozpůlit a bude se lepit ze dvou částí (přelepení je obvykle patrné až z blízka)
  * Někdy je písmo záměrně roztažené (proložené): pak mohou vznikat sice ztráty na fólii - je to ale výhodnější než písmo "srážet" k sobě a pak je pracně po jednom lepit (viz také bod LEPENÍ). Nicméně vše záleží na konkrétní zakázce.
  Rada: Z 99 % je cena pro přípravu započítána ve standardním ceníku - viz stránka Výpočet ceny
ŘEZÁNÍ NA PLOTRU:
 • ŘEZÁNÍ NA PLOTRU A SEPARACE PŘEBYTEČNÉ FÓLIE:
  * Po vyřezání se musí odstranit z fólie přebytečné zbytky tak, že zůstane na papíře pouze daný motiv - viz dále LEPENÍ
  * Rovné čáry řeže plotr velmi rychle. Nejpomalejší jsou malé nepravidelné objekty.
 • POTÍŽE PŘI ŘEZÁNÍ A SEPARACI - VYŠŠÍ CENA:
  * Plotr svede např. jednomilimetrovou tečku nad "i" velmi přesně - problém je ovšem v tom, že se u malých objektů blízko sebe a u starých fólií může část během řezání odlepit.
  * Podobný problém je u písma s tenkými nožičkami. I když je takové písmo větší, musí se při separaci postupovat podstatně pomaleji, aby se tenké nožičky neodlepovaly spolu se zbytky
  Upozornění: Některé objekty a písmo o velmi malé velikosti (cca do 1 cm) řežeme výjimečně nebo vůbec a jejich cena může být vysoká - i zdůvodu nesrovnatelně horší separace a lepení (např. Písmo 3 cm na ploše 10 x 30 cm je odseparováno za 3 minuty, ale písmo 0,7 cm vysoké na stejné ploše trvá 45 minut a podobně i lepení !
  Rada: Nedivte se, že můžete zaplatit za motiv velký 1 x 2 dm podstatně více než za motiv 5 x 5 dm !
  * U nestandardních fólií (silné, fluorescentní, ap.) je potřeba kvalitnější nůž - navíc se hůře dělají malé detaily
  Upozornění: Cena je u nestandardních fólií dražší z důvodu nutnosti kvalitnějšího nože, ceny fólie, a problematické separace
LEPENÍ MOTIVŮ ČI PODKLADU:
 • PRINCIP LEPENÍ:
  * Na odseparovanou fólii (papír pouze s motivy) se přiloží přenášecí fólie (s menší lepivostí), která se pak opět odlepí tak, aby na ní motivy zůstaly. Takto se pak vše přiloží na dané místo a po důkladném přilepení se přenášecí fólie sejme (díky menší lepivosti než u vyřezané fólie na ní motivy nezůstanou). Nikdy totiž nedocílíte přesnosti, pokud byste lepili písmena samostatně !
  Rada: Lepení není zase tak jednoduchou záležitostí. Bez znalostí techniky lepení, může být Váš text samá bublina nebo křivě nalepen ! Nesnažte se ušetřit tím, že si budete motivy lepit sami - můžete o vše přijít !!!
 • POTÍŽE PŘI LEPENÍ - VYŠŠÍ CENA:
  * Nejhůře a nejdéle se lepí velmi malé a početné objekty - zejména malý text, neboť se velmi obtížně přenáši na přenášecí fólii.
  * U lepení rozměrných objektů a podkladových fólií je naopak potřeba další člověk (jinak obvykle stačí jeden).
  Upozornění: Cena u velkých objektů může být vyšší díky nutnosti další osoby. Proto např. u výloh můžeme připočítávat přirážku až 25 - 30 % k ceně (záleží na výšce, podkladu a prolisech, velikosti motivů ap.).
  * Lepení se nesmí uspěchat - mimo jiné se pak tvoří bubliny nebo se může motiv špatně nalepit
  * Velmi složité je lepení ve výškách a na svislých podkladech (výlohy) - zejména podkladové fólie. Tam se raději používá lepení "na mokro" - tj. podklad se namočí, aby fólie po něm sklouzávala, takže ji lze dorovnat a pak se voda vytlačí. Takové fólie ale mají plnou lepivost až za několik dní a po důkladném odstranění vody !

  * Na vozidlech jsou největším problémem prolisy. V návrzích se jim snžíme pokud možno vyhnout (ne za každou cenu). Někdy to však nelze, pak je nezbytné lepit velmi přesně, popř. vnořenou část odříznout.
  Upozornění: lepení přes jeden prolis může zabrat tolik času, co dvoumetrový nápis. Navíc se prolisem daný nápsi zkracuje, tj. posouvá a je třeba s tím počítat !
 • PODMÍNKY LEPENÍ:
  * Fólie by se neměla lepit při teplotě pod 10-15 stupňů. Lze ji sice lepit ještě kolem 5 stupňů, ale pak je riziko špatné lepivosti fólie !. Lepení kolem nuly a níže je nemožné - fólie křehne a doslova se láme !
  * Pro dobrou lepivost a tím i trvanlivost reklamy je naprosto nezbytný čistý a nemastný podklad.Proto zbavte podklad nečistot (bežné umytí Jarem ap. - pokud odmašťujete ředidly ap., pak povrch opět omýt. My si pak už polepovanou plochu dočistíme(což je v ceně). Samozřejmě se můžeme domluvit i na celém očištění, ale pouze v rozsahu pro lepení, a na příslušné ceně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Cheap Christian Louboutin Cheap Christian Louboutin | E-mail | Web | 15. prosince 2010 v 7:53 | Reagovat

*The more you learn, the more you know.

2 roerick roerick | Web | 9. září 2016 v 12:03 | Reagovat

půjčky roudnice nad labem :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama