CZECH PRIDE

Tajemství Václava Klause

7. března 2009 v 12:31 | aDalbert
Převzatý zahraniční text bez diakritiky (háčků a čárek), jak jej kdosi v zahraničí přeložil do češtiny.

Za 12 dni bude mit Evropska Unie noveho presidenta. Bohuzel, tento muz byl dlouholetym komunististickym kolaborantem, ktery stale muze byt ovladan ruskou tajnou sluzbou, jak dobre informovane zdroje sdelily listu The Investigator. Vaclav Klaus, 67 let, je presidentem Česke republiky, ktera 1.ledna stane v cele EU.

Toto je poprve, kdy EU povede zeme patrici k byvalemu sovetskemu bloku - coz je ironie osudu, pred par lety dohodnuta - navzdory opozici pana Klause vuci ceskemu clenstvi v politicke a ekonomicke unii 27 zemi a temer 500 milionu Evropanu.

Prosluly svou aroganci, jedovaty pan Klaus neni zadny Svaty. V Evrope se o nem casto hovori jako o nejvetsim hulvatovi v politice, ktery spise pripomina skreta Grinche. Toto ostudne chovani mu mozna pomaha zakryt 46 let stare tajemstvi.The Investigator prichazi s exkluzivnim odhalenim, ze pan Klaus, jako 21-lety student na Ekonomicke universite v Praze, byl v roce 1962 naverbovan ceskou tajnou sluzbou, a pusobil jako agent nasazeny proti demokratickym reformistum, s nimiz studoval a pozdeji pracoval. Po pet desetileti skryval svou temnou minulost postavenou na zrade a podvodu.

Pan Klaus pod krycim jmenem Vodicka horlive a ochotne informoval o politicke spolehlivosti svych spoluzaku, z nichz dva byli na zaklade informaci, podanych Klausem, vyhozeni ze studii. Za tuto spolupraci bylo panu Klausovi umozneno cestovat do zahranici a ucastnit se vyzkumnych projektu, poprve v Italii v roce 1966, a o tri roky pozdeji na Cornell University v Ithace, N.Y.

ČEŠTINA JE PROSTĚ DOKONALÁ

2. prosince 2007 v 0:44 | aDalbert
Po
Padesátce
Počínají
Pánové,
Podobní
Pohasínajícím
Plamenům,
Pociťovat
První
Příznaky
Počínající
Pohromy.

Jaké je tajemství největší knihy světa....

20. září 2007 v 22:49 | aDalbert
Na počátku 13. století bylo v Čechách vytvořeno pozoruhodné literární dílo. Minulé věky jej právem pojmenovaly jako Ďáblova bible, Codex gigas, Liber pergrandis či Gigas librorum. První zmínky o Ďáblově bibli pocházejí z roku 1295, ale předpokládá se, že rukopis je asi o 65 let starší. Kniha vznikla v prostředí malého benediktinského kláštera v Podlažicích u Chrudimi nejspíš kolem roku 1229. O jejím vzniku, autorovi či důvodu sepsání se však nedochovaly žádné doklady. A především se jedná o největší rukopisnou knihu světa.

Co Čech, to kuchař a labužník

19. července 2007 v 0:18 | aDa
Česká kuchyně má staletou tradici a její vývoj byl ovlivňován kuchyní rakouskou či maďarskou, zrovna tak ale ta česká ovlivňovala kuchyně okolních zemí. Základem české národní kuchyně jsou suroviny, které bylo možné vypěstovat doma, především tedy obilí, luštěniny a brambory. K tomu pak maso - vepřové, hovězí nebo drůbeží a v některých oblastech také sladkovodní ryby. Z těchto zdánlivě prostých surovin vznikla vynikající a nápaditá jídla, která skutečně najdeme pouze v české kuchyni.

Česká slova ve světě - HOUFNICE

3. října 2006 v 23:08 | aDa
Howitzer
-
(něm. Haublitze) z původně české houfnice z doby husitské. Husitská terminologie pojmenování tehdejších střelných zbraní tak pronikla do mnoha světových jazyků. Dnes je již téměř zapomenut výraz arkebůza (lehčí varianta muškety) vzniklý přesmyčkami z české hákovnice. Stále je však živý výraz pistol vzniklý z českého píšťala (nejlehčí varianty ručních palních zbraní)

Česká slova ve světě - PILSNER

3. října 2006 v 22:55 | aDa
Pilsner
- název druhu piva pojmenovaného po městě Plzeň, kde vzniklo. Názvy Pilsner, Pils, Pilsener označují pivo plzeňského typu.
Historie
V roce 1839 rozhodla plzeňská městská rada o založení pivovaru, vznikl tak Měšťanský pivovar Plzeň. Protože se v něm mělo vařit pivo bavorského typu, byl jako sládek najat vyhlášený bavorský odborník Josef Groll z Wilshofenu (1813 - 1887). Ten ovšem nepočítal se specifiky místních surovin (měkká plzeňská voda, žatecký chmel, světlejší slad připravovaný anglickou technologií), a tak jako první várku 5. října vyrobil pivo zcela originální. Sklidil s ním značný úspěch a receptura se velmi rychle ujala.

Česká slova ve světě - KOLÁČ

3. října 2006 v 22:24 | aDa
Kolach, kolace, kolatch
- používá se hlavně v kuchařských receptech, především v americkém Texasu, kde žije hodně českých přistěhovalců. Zatím sice kolache moc nepronikly do slovníků a encyklopedií, ale podstatné je, že našly své místo na talíři Američanů. Podobají se spíše českým koláčům s náplní na povrchu. Moravské koláče, tzv. dvojctihodné (tj. s tvarohem, povidly, jablky, mákem, ořechy atd. uvnitř těsta a posýpkou nebo marmeládou nahoře), tady neznají, ale snažím se to napravit ze všech sil. A svatební jednohubkové koláčky je naprosto fascinovaly.
Odkaz v angličtině na koláče - Encyklopedie wikipedia

Česká slova ve světě - DOLLAR

3. října 2006 v 22:18 | aDa
Dollar
- od českého stříbrného platidla tolar, ve své době jedna z nejsilnějších měn v Evropě. Tolary se razily od roku 1520 v Jáchymově, německy Joachimsthal (Jáchymovo údolí), adjektivum Joachimsthaler, zkr. thaler - tolar, dollar.
Některé zdroje udávají jako zemi původu Španělsko. Španělský stříbrný dolar (Dolar de Plata) se však objevil později než tzv. Jáchymovský tolar, německy Joachimstaler (případně dánsky a staroněmecky Joachimsdaler). Tolary byly stříbrné mince ražené od roku 1519 v dnešním Jáchymově, který tenkrát nesl německé jméno Joachimstal, česky Jáchymovo Údolí.

Česká slova ve světě - PISTOLE

3. října 2006 v 22:18 | aDa
Pistol
- od českého pistole, píšťala, kterým husité označovaly druh střelné zbraně
Pistole je české slovo, jedno z těch, kterými obohatila čeština všechny jazyky. A taky česká pistole CZ 75 je nejkopírovanější zbraní 20. stol.

Věčné debaty o národní hrdosti...

23. září 2006 v 12:45 | aDa
Přináším odkazy na několik článku zabývající se otázkou, která stojí za zvážení, především v dnešní době, kdy jsme součástí unie a síla globalizace zdá se neudržitelnou, z několika míst již zazněli obavy o zachování národní příslušnosti...
Hrdý jako Čech Autor: Elle, David Garkisch
Co může "český Honza" nabídnout světu? slohová práce šestnáctileté studentky, další,
Potěší, že i mladí si uvědomují svoji příslušnst k tak historicky silnému národu, jimž Češi jsou.
A pro věčně nespokojené něco i z druhého tábora...
Proč nejsem vlastencem? blog Smirnoffff...

Citát(y) měsíce - Jiří Žáček

10. prosince 2005 v 1:03 | aDa
 • Každá žena má slabost na pitomce, poněvadž si myslí, že zpitoměli z lásky k ní.
 • Spatříš-li ráno v zrcadle cizího člověka, vrať se do postele a spi tak dlouho, dokud ti šprýmař sen nevrátí tvou tvář.
 • Miluji přírodu! Zvlášť když má míry 90-60-90.
 • Kdybych měl, co nemám, mohl bych, co nemohu.
 • Život je jako svíčka, teď hoří, foukneš a zhasne.
 • Otevřený dopis holubům: Našli jste si zábavu, kálet lidem na hlavu. Najděte si jinačí, v tom si lidé vystačí.
 • I z té nejšťastnější doby, zbudou pomníky a hroby.
 • Hlavy, které přečnívají, často jsou stínány. Průměrní jsou však věční.
 • Špatné svědomí funguje správně.
 • Jedině analfabet nikdy neudělá gramatickou chybu.
 • Láska hory přenáší, ale s blbostí ani nehne.

Houby sem, houby tam, co já s nimi udělám...

8. prosince 2005 v 0:31 | aDa
"Houbaření je záliba, která spočívá v chození po lese a hledání hub". To je hezky řečeno. Nedávno skončila houbařská sezóna, tak jak jsme na tom?
Češi jsou považováni za nejvášnivější houbaře Evropy a patří mezi největší sběrače hub na světě.

Česká prvenství - Josef Bican králem fotbalových střelců

30. listopadu 2005 v 2:40 | aDa
Přezdívali ho Pepi. Fotbalový kouzelník, jeden z nejlepších světových hráčů 30. a 40. let. Josef Bican (25.09.1913 - 12.12.2001) zůstává nejlepším střelcem historie světového fotbalu.
Bican v období před druhou světovou válkou a po ní reprezentoval nejprve Rakousko a poté Československo, v nejvyšší domácí soutěži nastřílel především v dresu Slavie Praha 447 ligových gólů. V roce 1997 vyhlásila Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků Bicana spolu s brazilským fenoménem Pelém a Seelerem z Německa nejlepším fotbalovým střelcem dvacátého století.

Rekordy - Potomci slavných osobností na největší autogramiádě

26. listopadu 2005 v 1:27 | aDa
Sto padesát potomků nebo příbuzných slavných osobností se tento týden v Praze vystřídalo při rekordní sedmihodinové autogramiádě. V knihokupectví Luxor zastupovali desítky známých českých umělců, vědců, spisovatelů a dalších celebrit dávné i nedávné minulosti. Agentura Dobrý den na akci fungovala jako rozhodčí. Vše zapisovala, aby mohla vystavit příslušný certifikát o vytvoření rekordu. Maxi autogramiáda potomků slavných osobností se dostala do knihy českých rekordů. A ve světě nejsou žádné zprávy, že by se něco podobného uskutečnilo...

Česká slova ve světě - POLKA

21. listopadu 2005 v 20:52 | aDa
Česká slova, která se dostala do světa
Polka

Tento český tanec je pojmenován podle jedné verze na počest polské revoluce 1830.
Český učenec Gracian Cernusak připomíná, že polka "byl pravděpodobně poslední tanec v dlouhé evoluci venkovských tanců do sociálního druhu tance. Tato transformace mohla být ovlivněna několika tanci cizího původu, kteréžto v české společnosti zdomácněli, zvláště ecossaise a krakowiak. Jméno 'polka', které bylo jinými chybně vysvětlováno jako rozdělovací české slovo 'půlka', což je charakteristická vlastnost tance, jeho krátké poloviční kroky - nebo jako původ od slova 'pole', je ve skutečnosti český termín pro 'polskou dívku'.

Česká prvenství - první kostka cukru na světě byla vyrobena v Dačicích

19. listopadu 2005 v 23:46 | aDa
Sladký začátek - první kostka cukru na světě byla vyrobena v Dačicích

Kostka cukru - dnes je pro mnohé z nás každodenní součástí běžného života. Ale ne vždy tomu tak bylo. Napadlo by vás, že první kostka cukru byla kdysi vyrobena na území dnešní České republiky?

Koncem 20. let 19. století založili bratři Tomáš a František Grebnerovi nedaleko Dačic malý cukrovar. To už za sebou měli zkušenosti z francouzských nebo německých cukrovarů a ty mohli, s podporou majitele místního panství Karla Dahlberga, uplatnit. celý článek

Zobrazení a střetávání národů v jazyce

18. listopadu 2005 v 23:55 | aDa
Všichni víme, že Skoti jsou škudlilové a že nejlepší milenci jsou Francouzi. Ale nejsou to jen zažité stereotypy?
Je však ješte jiný způsob, jak konzervovat zkratkovité představy o povaze příslušníků (cizích) národů, a tím je obraz národností v jazyce. V jazycích totiž mužeme nalézt přímo slova nebo slovní spojení, jež vyjadřují věcný význam pomocí odkazu k různým národům a etnikům.
Tak například:
mají doma Itálii - pro vyjádření ne příliš spořádané domácnosti v češtině
hulí jako fabrika - v češtině, zatím co v italštině se kouří jako Turek.
Také se stává, že ve stejné frázi často v různých jazycích vystupují různé národnosti.

Fotbal bude vládnout v červnu našim krajem, protože "odjíždíme, a vy?"

17. listopadu 2005 v 1:37 | aDa
Mistrovství světa v Německu 2006 čeká, 16 let bylo dlouhých, ale dočkali jsme se a těšíme se...

Ať si kdo chce co chce říká, fotbal u nás prostě jede... a je to vidět, žebříček FIFA to dokazuje.
Od roku 2002, kdy jsme byli na patnáctém místě jsme si přeci jenom polepšili, v roce 2003 jsme postoupili na šestou pozici. Začátkem letošního roku se naše reprezentace vyhoupla na historické maximum - druhou příčku za neotřesitelné Brazilce a vystřídalo evropskou jedničku - Francii.
Dnes mají více bodů Brazilci a "Oranjes", mi jsme třetí. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál...

Česká slova ve světě - BOHÉM

16. listopadu 2005 v 1:04 | aDa
Česká slova, která se dostala do světa - bohemika
Bohém
Začátky sahají do 15. století, kdy přicházejí Romové do Francie. Zde také vzniklo později dosti populární označení Bohém.
Bohémiens
byli totiž Francouzi nazváni Romové, neboť přicházeli z Čech, francouzsky la Bohême.
Mnohem později slovo zobecnělo jako pojmenování lidí neuznávajících konvence, žijících svobodně. Často je výraz spojován s umělci a jejich způsobem života. Termín bohém, označující společenskou avantgardu, která bourá rigidní konvence, získal postupně lichotivý přídech a jeho spojitost s Romy byla pozapomenuta (alespoň v našich zemích).

Ty naše český holky...

14. listopadu 2005 v 19:56 | aDa

Většinou, když nějakému cizinci řeknete, že jste z Česka, každý začne hned vychvalovat dvě věci: pivo a české holky. A stále se ukazuje, že všichni ti obdivovatelé našich nádherných Češek mají pravdu. To, že je na našich českých holkách něco zvláštně krásného, totiž dokazují i poslední záběry ze světových přehlídkových mol. Největší současnou hvězdou světového modelingu je jednoznačně dvacetiletá Karolína Kurková.
České topmodelky oslnily Paříž - za přítomnosti slavných českých topmodelek Evy Herzigové, Karoliny Kurkové a Hany Soukupové probíhaly v Paříži přehlídky nejvýznamnějších módních salonů na sezonu podzim-zima 2005/2006.
Které další české topmodelky k této trojici patří. Možná, že mi tam některá chybí, vybíral jsem opravdu jen ty TOP :o)
TOPMODELKY...
 
 

Reklama
Reklama