SPACE TRIP

Večerní oblohu už zdobí „vánoční hvězda“ - Večernice, či UFO?

16. prosince 2005 v 17:09 | aDa
Večernice je ozdoba Vánoc
Tak už jste ji viděli? Že ještě ne?
Na nic nečekejte a běžte se už dnes večer podívat na oblohu. Nad jihozápadním obzorem totiž po západu slunce září "vánoční hvězda", nebo, chcete-li Večernice. Není to ale nic jiného než planeta Venuše.
Pokud byste vědět a hlavně vidět, jak vypadá typické UFO, tak se stačí podívat na zapadající nebo vycházející planetu Venuši. Tu totiž laici často považují za UFO, stalo se to i mě... Znalosti z astronomie v obecném měřítku nejsou bohužel příliš rozsáhlé a proto výjimečně jasná "hvězda" nízko u obzoru zaujme i náhodného pozorovatele.
Dokonce se traduje historka, že zapadající Venuši pronásledovalo v padesátých letech 20. století několik vojenských letadel naší armády. Ať už je tato historka pravdivá či nikoli, stane se Venuše na přelomu roku 2005 a 2006 dominantou večerní oblohy.

Červí díra a cestování v čase

1. listopadu 2005 v 0:43 | aDa
Cestování časem možná není jen snem.
Podle teoretických fyziků by v principu mohlo být možné využít zkratku v prostoru, tzv. červí díru, a podívat se třeba do vlastní minulosti. Její existence je umožněna obecnou teorií relativity. Pojem červí díra vznikl z toho, že její geometrie připomíná cestu, kterou si červ prokousává skrze jablko.

Černá díra v srdci Galaxie

1. listopadu 2005 v 0:42 | aDa
O přítomnosti obří černé díry v jádře naší Galaxie spekulují vědci už dlouhou dobu. Nyní ale získali pro její existenci i velmi přesvědčivé důkazy. Díky novému systému adaptivní optiky umístněnému na 8,2m dalekohledu VLT Yepun evropské observatoře Paranal v Chile, byly přineseny přesvědčivé důkazy o přítomnosti právě černé díry. Kombinace snímků pořízených v infračerveném oboru elektromagnetického spektra s detailními rádiovými pozorováními umožnila velmi přesně určit polohy zhruba tisíce hvězd v blízkosti SgrA*. A jedna z nich, nesoucí označení S2, vědce doslova - v pozitivním slova smyslu - šokovala.
 
 

Reklama
Reklama